gtag('config', 'AW-1003690665');

Wszystkie definicje

Headhunter

Headhunter to potoczna nazwa specjalisty od rekrutacji działającego samodzielnie lub zatrudnionego w agencji rekrutacyjnej. Odpowiada (...)

Zobacz definicję

Recruitment feedback

Dla osób szukających pracy bardzo ważny jest feedback rekrutacyjny. Informacja zwrotna po odrzuceniu aplikacji kandydata, a nawet (...)

Zobacz definicję

Executive Search

Executive Search polega na poszukiwaniu kandydatów na stanowiska senior managementowe oraz specjalistów na poziomie CXO (Chief Experience (...)

Zobacz definicję

Employer Branding

Employer Branding, czyli budowanie marki pracodawcy określa się często jako działania mające na celu spozycjonowanie na rynku (...)

Zobacz definicję

Headhunter

Headhunter to potoczna nazwa specjalisty od rekrutacji działającego samodzielnie lub zatrudnionego w agencji rekrutacyjnej. Odpowiada on za poszukiwanie (...)

Zobacz definicję

Recruitment feedback

Dla osób szukających pracy bardzo ważny jest feedback rekrutacyjny. Informacja zwrotna po odrzuceniu aplikacji kandydata, a nawet na koniec każdej (...)

Zobacz definicję

Executive Search

Executive Search polega na poszukiwaniu kandydatów na stanowiska senior managementowe oraz specjalistów na poziomie CXO (Chief Experience Officer). Główną (...)

Zobacz definicję

Employer Branding

Employer Branding, czyli budowanie marki pracodawcy określa się często jako działania mające na celu spozycjonowanie na rynku swojej firmy jako „pracodawcy (...)

Zobacz definicję

Direct Search

Direct Search jest metodą rekrutacji bezpośredniej, opierającą się na aktywnym docieraniu do specjalistów, których aktualnie potrzebujemy. Jej ogromnym (...)

Zobacz definicję

Cultural Fit

Cultural Fit określa stopień dopasowania konkretnego kandydata do wartości i zbiorowych zachowań, które są integralną częścią tworzącą dany (...)

Zobacz definicję

Candidate Experience

CX, czyli Candidate Experience określa wrażenia kandydata w trakcie procesu rekrutacyjnego. Składają się na nie wszystkie doświadczenia związane (...)

Zobacz definicję

ATS

ATS, czyli Applicant Tracking System jest bazą danych z kandydatami wraz z funkcjami optymalizującymi proces rekrutacji. Dzięki systemowi ATS rekruterzy (...)

Zobacz definicję

Background Check

Background Check, czyli weryfikacja przeszłości kandydata, która opiera się na szczegółowym przeanalizowaniu przesłanej aplikacji oraz potwierdzeniu (...)

Zobacz definicję

Benefit

Benefit, czyli dodatkowe korzyści i wsparcie ze strony pracodawcy, stanowią walor poza wynagrodzeniem. Jest nim między innymi finansowanie ubezpieczenia (...)

Zobacz definicję

Codility

Portal Codility wspiera proces rekrutacyjny programistów poprzez przeprowadzenia praktycznego testu ich umiejętności. Codility posiada bazę testów, (...)

Zobacz definicję

Wywiad behawioralny

Wywiad behawioralny, nazywany także wywiadem kompetencyjnym polega na zadawaniu pytań dotyczących konkretnych działań i wydarzeń odnoszących się (...)

Zobacz definicję

Try&hire

Równowaga między bezpieczeństwem interesów pracownika oraz pracodawcy jest konieczna dla dobra firmy, marki lub przedsiębiorstwa. Z myślą o tego (...)

Zobacz definicję

Spływ

W trakcie procesu rekrutacyjnego, kandydaci zainteresowani oferowanym stanowiskiem przesyłają do firmy swoje aplikacje, listy motywacyjne i referencje. (...)

Zobacz definicję

Sourcing

Sourcing polega na pasywnym oraz aktywnym poszukiwaniu kandydatów pasujących do konkretnej lub planowanej roli. Pomocne są tutaj zarówno portale, na (...)

Zobacz definicję

HR Screening

Jeden z początkowych etapów rekrutacji, który polega na rzetelnej i kompleksowej weryfikacji doświadczenia zawodowego i wykształcenia osoby aplikującej (...)

Zobacz definicję

RPO

RPO, czyli Recruitment Process Outsourcing jest usługą, która polega na pozyskaniu pracowników o określonym profilu i kwalifikacjach przez zewnętrznie (...)

Zobacz definicję

Rekrutacje masowe

Rekrutacje masowe polegają na przeprowadzaniu procesu rekrutacyjnego i zatrudnieniu dużej liczby pracowników w krótkim czasie. Często tego typu rekrutacje (...)

Zobacz definicję

Outplacement

Program wspierający osoby poszukujące nowej pracy, które w danej firmie zwolniono grupowo lub indywidualnie. W jęz. polskim Outplacement jest określany (...)

Zobacz definicję

Onboarding

Onboarding polega na wdrażaniu nowej osoby do firmy i jest kluczowym procesem dla sprawnego funkcjonowania nowego pracownika, szczególnie w przypadkach, (...)

Zobacz definicję

Metoda STAR

Metoda STAR jest techniką prowadzenia rozmowy rekrutacyjnej przez interviewera, która pozwala ocenić doświadczenia behawioralne kandydata na podstawie (...)

Zobacz definicję

Jumper

Jumper jest potocznym określeniem osoby, która zmienia pracę ponadprzeciętnie często. Taki pracownik w świecie HR określony jest właśnie mianem (...)

Zobacz definicję

Hiring Manager

Hiring Managerem jest najczęściej szef działu, zespołu lub komórki organizacyjnej w danej firmie. Równocześnie jest to osoba decyzyjna przy zatrudnieniu (...)

Zobacz definicję

Reference Check

Reference Check jest procesem, który ma na celu weryfikacje referencji dostarczonych przez kandydata. Przeprowadza się go ze względu na potrzebę potwierdzenia (...)

Zobacz definicję

Hiring Pipeline

Hiring Pipeline jest strukturą procesu rekrutacji i składa się z definicji i sposobu przeprowadzania poszczególnych jej etapów, które finalnie mają (...)

Zobacz definicję

IT Outsourcing

Forma współpracy firm z zewnętrznymi dostawcami usług z branży IT. Firmy korzystające z usług outsourcingowych są wspierane przez wykwalifikowanych (...)

Zobacz definicję

Staffing

Wywodzi się od ang. “Staff” - personel, Staffing inaczej to zapewnienie personelu. Proces zarządzania dostępnością projektową pracowników w (...)

Zobacz definicję

Success Fee

Model rozliczenia za usługę rekrutacyjną, przy której zleceniobiorca otrzymuje określone wynagrodzenie za osiągnięcie ustalonego celu (którym w (...)

Zobacz definicję

Recruitment Guarantee

Recruitment Guarantee jest gwarancją udzielaną firmie przez agencję rekrutacyjną przy zatrudnieniu rekomendowanego przez nich kandydata. Jeżeli zatrudniony (...)

Zobacz definicję

Candidate Ownership

Ma dwa znaczenia: 1.Odpowiedzialność za aplikującego kandydata. Pojęcie określa relacje między rekruterem a rekrutowanym, w której rekruter przejmuje (...)

Zobacz definicję

B2B contract

Z ang. “business-to-business” jest umową cywilnoprawną, którą zawierają ze sobą dwie firmy chcące nawiązać współpracę. Kontrakt na zasadach (...)

Zobacz definicję

Job posting

W języku polskim funkcjonuje pod nazwą oferta pracy i jest to ogłoszenie informujące o wakacie na konkretne stanowisko. W niektórych przypadkach jest (...)

Zobacz definicję

LinkedIn recruitment

Rekrutacja za pośrednictwem portalu LinkedIn jest metodą rekrutacji, która wykorzystuje największą sieć społecznościową dedykowaną karierze zawodowej. (...)

Zobacz definicję

Recruitment Process Automation

automatyzacja procesu rekrutacji, która ma za zadanie go usprawnić i skrócić, poprzez ograniczenie i automatyzację powtarzalnych zadań oraz stworzenie (...)

Zobacz definicję

Koszt zatrudnienia

koszt pracodawcy, który ponosi (firma) w związku z zatrudnieniem pracownika. Przy zatrudnieniu na UoP składa się z sumy stałego wynagrodzenia w kwocie (...)

Zobacz definicję

Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia dotyczy regulacji okresu między złożeniem oświadczenia o wypowiedzeniu umowy a efektywnym dniem rozwiązania umowy regulującej (...)

Zobacz definicję

ESOP

ESOP, nazywany również planem akcjonariatu pracowniczego jest formą wynagrodzenia, które umożliwia pracownikom wejście w posiadanie akcji firmy. (...)

Zobacz definicję

Recruitment KPIs

KPI z jęz. ang. to Key Performance Indicators. Recruitment KPIs to kluczowe wskaźniki efektywności procesu rekrutacji, które są stosowane do pomiaru (...)

Zobacz definicję

Short list

skrócona lista kandydatów, którzy w najlepszym stopniu spełniają wymagania na poszukiwane stanowisko. Rekruterzy na wstępie filtrują nadesłane (...)

Zobacz definicję

Recruitment Process Length

Długość trwania procesu rekrutacyjnego. Dla wielu branż jego długość osiąga nawet kilkadziesiąt dni roboczych, jednak niektóre firmy nastawione (...)

Zobacz definicję

Recruitment Process Stages

Etapy procesu rekrutacyjnego to zbiór aktywności, które składają się na kompletny proces rekrutacji. Początkowe etapy dotyczą rozpoznania potrzeby (...)

Zobacz definicję

Offering Stage

Finalny etap rekrutacji, w którym kandydatowi zostają zaproponowane warunki współpracy. Na tym etapie kandydat, może przyjąć lub odrzucić zaproponowane (...)

Zobacz definicję

Non-Solicitation

Uzgodnienie między pracodawcą i pracownikiem lub agencją rekrutacyjną, zazwyczaj zawarte w umowie z jednym lub każdym z nich, iż pracownik lub agencja, (...)

Zobacz definicję

Recommendation

Polecenie (lub rekomendacja) kandydata na stanowisko którym jest zainteresowany, zazwyczaj w formie przesłania CV kandydata do firmy zatrudniającej. (...)

Zobacz definicję

Interview

Rozmowa rekrutacyjna z kandydatem prowadzona przez specjalistę z działu HR, rekrutera, osobę techniczną zaangażowaną w proces rekrutacji, przyszłego (...)

Zobacz definicję

AKUP

AKUP, czyli autorskie koszty uzyskania przychodu W rozwinięciu autorskie koszty uzyskania przychodu:- są one ściśle związane z korzyściami podatkowymi, (...)

Zobacz definicję

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie ma charakter umowy cywilnoprawnej cywilnoprawnej, co oznacza, że na jej mocy nie nawiązuje nawiązuje się stosunek pracy. Na jej podstawie (...)

Zobacz definicję

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest jedyną z umów cywilnoprawnych określanych przez Kodeks Cywilny. Osoba podpisująca umowę o dzieło zobowiązuje się do wykonania (...)

Zobacz definicję

Perm contract

Z ang. “permanent” - stały, jest to odpowiednik UoP (Umowy o pracę) w jęz. polskim. Perm contract zapewnia stabilizację oraz dostęp zatrudnionej (...)

Zobacz definicję

Active sourcing

Active sourcing jest proaktywną metodą rekrutacji, która ma na celu pozyskanie kontaktu i nawiązanie relacji z najbardziej obiecującymi kandydatami, (...)

Zobacz definicję
zobacz więcej

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.