Co stanowi problem, czyżby kultura?

25 maja 2022

 

Jak reagować na różnice w środowisku pracy

 

On jest niesamowicie uparty!
Ona jest niezwykle wybredna!
On jest strasznie czepliwy!
Ona jest zbyt despotyczna!
Zachowuje się jak klaun!

Brzmi znajomo?

W środowisku pracy często zdarzają się sytuacje, gdy wszyscy świetnie się rozumieją i mają do siebie zaufanie, a innym razem, bez względu na to, co się robi, trudno uniknąć kłopotów.

Można to lepiej zrozumieć, korzystając z narzędzia do oceny zachowań o nazwie DISC, będącego skrótem od Dominujący, Wpływowy, Stabilny lub Dokładny [z ang. Dominant, Influential, Steady, Compliance].

Narzędzie zostało pierwotnie zaprojektowane przez Williama Moultona Marstona, amerykańskiego psychologa, wynalazcę urządzenia do wykrywania kłamstw. Zaczął on badać, że w osobowości każdego człowieka istnieją cztery wyraźne wzorce zachowań.

Z reguły sądzimy, że ścieramy się, ponieważ należymy do innej kultury, tymczasem, jak wynika z tego badania, przyczyną jest raczej nasze zachowania emocjonalne.

Przeanalizujmy te cztery elementy:

1. Dominujący

Styl dominujący może być również postrzegany, jako konkurencyjny, osoby te cenią sobie panowanie nad sytuacją, są niezwykle aktywne i dążą do szybkich postępów, często frustrują się, gdy tracą czas. Uwielbiają mówić do rzeczy i najczęściej ignorują luźne dyskusje.

Często można usłyszeć, jak mówią: Nie mam na to czasu, przestań marnować czas, przejdź do rzeczy, nie opowiadaj mi tu historii, pozwól, że ci przerwę, dlaczego to nie zostało zrobione. Zauważmy słowo „zrobione!”.

Osoby takie wysoko cenią realizację zadań i podziwiają siłę oraz szybkość.

2. Wpływowy

Osoby wywierające wpływ są również aktywne i mogą być postrzegane, jako dość rozmowne, ożywione i pozytywne. Uwielbiają dyskutować, przebywać wśród ludzi i wokół nich. Potrafią sprawić, że otoczenie czuje się dobrze, są również dość magnetyczne, przyciągając do siebie grupy, wzbudzają entuzjazm.

Często słyszymy, jak pytają: jak się masz, wszystko w porządku, jak minął weekend, co słychać u rodziny. Wszystko to z ogromnym uśmiechem, mnóstwem ciepła i serdeczności, gestami rąk i mimiką twarzy!

Cenią sobie spotkania towarzyskie, współpracę i zaangażowanie w życie społeczne, uwielbiają być na bieżąco i przebywać z ludźmi.

3. Stabilny

Takie osoby można również określić, jako sympatyczne i powściągliwe. Stabilne style zachowania mają z reguły spokojny charakter, preferują niewielkie zespoły i przyjazne środowiska lub przebywanie w otoczeniu osób, które znają: Uwielbiają rutynę i lubią mieć jasno określone wymagania z terminami wykonania, z informacją, co konkretnie należy zrobić.

Na ogół nie są zbyt aktywni, wolą zachować spokój. Są również niezwykle opiekuńczy i chętnie podejmują działania, które pomagają ludziom, przez co są wyjątkowo lojalni i pomocni.

Cenią sobie harmonię, spokój i ciszę, kochają rutynę. Często można usłyszeć, jak z uśmiechem patrzą po pokoju, nie mówiąc zbyt wiele, cicho pytają, co mają robić dalej.

4. Dokładny

Dokładność można również zdefiniować, jako precyzyjność. Osoby te są niesłychanie silne analitycznie i mają doskonałe wyczucie szczegółów. Uwielbiają pracować w samotności, najlepiej w cichym otoczeniu, analizując wszystkie najmniejsze detale.

Są również nastawione na realizację zadań, z natury nie są towarzyskie i wolą zająć się pracą, wykonując zadania jedno po drugim, skreślając je z listy. Nie lubią rozbudowywać wypowiedzi, wolą mówić tylko to, co jest niezbędne, aby osiągnąć swój cel.

Często słyszymy, że odpowiadają krótkimi zdaniami, tak lub nie, a na spotkaniu zespołu mogą sprawiać wrażenie, że chcą szybko je zakończyć, wyrażając się tylko w formie punktowej, (przykładowo) Pracowałem nad danymi, nie ma błędów, wszystko poszło bezproblemowo.

Gdzie i w jaki sposób może dojść do problemów?

Spośród wymienionych czterech stylów, dwa zazwyczaj dobrze ze sobą współpracują, natomiast pozostałe mogą się ze sobą ścierać. Kluczem jest, aby wszyscy w zespole wiedzieli, co to za model zachowania, a następnie zaczęli się uczyć, dlaczego poszczególne osoby postępują tak, a nie inaczej.

Zazwyczaj, jeżeli ktoś bierze wszystko do siebie, jest to sygnał, że dopiero zaczyna rozumieć DISC. Najlepszym sposobem, aby pomóc jest spotkanie z kimś, zaznajomionym z DISC i wyjaśnienie, dlaczego dana osoba została potraktowana w taki sposób, a także wyjaśnienie drugiej stronie zaistniałej reakcji.

Oto kilka przykładów, umieśćmy je w środowisku zespołowym.

Dominujący z Wpływowym: Załóżmy, że mamy styl Wpływowy, i omawiamy sprawy z kimś, kto jest Dominujący.

Czyli osobę ożywioną, ciepłą, rozmowną, ekspresyjną z kimś, kto jest konkretny, szybki i dąży do celu. Osoba gadatliwa może się spierać, gdy mówi, jako że jest Wpływowa, dla niej najważniejsza jest dyskusja, współpraca, dopracowywanie i wspólna zabawa, podczas gdy dla osoby Dominującej nie liczy się przyjemność, tylko wyniki!

Osoba Wpływowa może uważać, że osoba Dominująca jest zbyt bezpośrednia, zbyt surowa i pozbawiona uczuć. Podczas gdy osoba Dominująca może postrzegać Wpływową, jako nie wystarczająco poważną, marzyciela; prawdopodobnie zechce ją zignorować i znaleźć kogoś innego, kto, jej zdaniem, może wykonać pracę.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu są wskazówki: „Czego się od takich osób oczekuje i kiedy?”. Jeżeli tylko zaakceptują i przyjmą harmonogramy, wówczas bez problemu zaakceptują zadania i przystąpią do pracy.

Kolejnym, częstym konfliktem jest sytuacja, gdy osoba Dokładna odrzuca pracę dostarczoną przez Wpływową. Osoby o stylu Wpływowym z natury są mniej skoncentrowane na szczegółach, a bardziej na komunikacji społecznej. Dlatego, gdy mają do czynienia z kimś, kto kładzie nacisk na detale, mogą pomyśleć, że jest nadmiernie wymagający i denerwować się podczas rozmowy.

Innym przykładem jest sytuacja, w której osoba Stabilna jest proszona o wykonywanie zadań ad hoc. Takie jednostki cenią sobie rutynę, dla nich doraźność może być źródłem stresu, chcą, aby wszystko było uporządkowane, boją się niespodzianek, cenią sobie ciszę, spokój i powtarzalność.

Wariantów tego badania jest tak wiele, że omówienie ich wszystkich w jednym artykule byłoby niemożliwe. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat, najlepiej zacząć od Youtube. Warto zapoznać się z kilkoma filmami na temat DISC, próbując wyciągnąć sensowne wnioski z ich treści.

Chcąc dowiedzieć się, jaki ma się styl, można skorzystać z rozmaitych testów, niektórych darmowych, innych płatnych. Godnym polecenia jest test DISC ze strony Anthony’ego Robbinsa. Anthony oferuje bezpłatną, krótką wersję znanego badania, dzięki której można uzyskać wstępne wyobrażenie. Dostępne są również wersje płatne, które pozwalają uzyskać więcej informacji.

Podsumowanie:

DISC jest potężnym narzędziem, umożliwiającym dokładniejsze zrozumienie, jak zwiększyć produktywność i pozytywność w środowisku pracy, eliminując wrogość i obniżenie nastrojów.

Zapraszamy do dodawania własnych komentarzy na temat sytuacji, w wyniku, których doszło do konfrontacji i nie wiadomo było, co zrobić. Należy przy tym pamiętać, że takie wydarzenia trzeba postrzegać w sposób konstruktywny i obiektywny, nie traktując spięć osobiście.